C0603C470J5GAC7867
Ceramic Capacitors
Manufacturer No:
C0603C470J5GAC7867
Manufacture:
Kemet
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
C0603C470J5GAC7867
Product Attribute
Category
Capacitors>Ceramic Capacitors
Mfr
KEMET
Series
SMD Comm C0G
Package
Tape & Reel
Capacitance
47 pF
Tolerance
±5%
Voltage - Rated
50V
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Temperature Range - Operating
-55°C ~ 125°C
Features
Low ESL
Applications
General Purpose
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)