C0603C121F5GACTU
Ceramic Capacitors
Manufacturer No:
C0603C121F5GACTU
Manufacture:
Kemet
Datasheet:
C0603C121F5GACTU
Description:
Multilayer Ceramic Capacitor, 120 pF, 50 V, ± 1%, C0G (NP0), 0603 [1608 Metric]
Product Attribute
Capacitance
120 pF
Case / Package
0603
Case Code (Imperial)
0603
Case Code (Metric)
Depth
800 µm
Dielectric
C0G
Dielectric Material
Ceramic
Dissipation Factor
0.1 %
Height
800 µm
Lead Free
Lead Free
Lead Pitch
700 µm
Length
1.6 mm
Max Operating Temperature
125 °C
Min Operating Temperature
-55 °C
Mount
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel
Radiation Hardening
No
REACH SVHC
No SVHC
RoHS
Compliant
Schedule B
Termination
SMD/SMT
Thickness
863.6 µm
Tolerance
1 %
Voltage Rating
50 V
Voltage Rating (DC)
50 V