PD3Z284C5V1-7
Diodes - Zener - Single
Manufacturer No:
PD3Z284C5V1-7
Manufacture:
Diodes Incorporated
Datasheet:
PD3Z284C5V1-7
Description:
DIODE ZENER 5.1V POWERDI323
Product Attribute
Categories
Discrete Semiconductor Products
Manufacturer
Diodes Incorporated
Packaging
Reel - TR
Status
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
5.1V
Tolerance
±6%
Maximum Power Dissipation
500mW
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr
2μA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1V @ 100mA
Temperature Range - Operating
-65°C to 150°C