DDZ27DS-7
Diodes - Zener - Single
Manufacturer No:
DDZ27DS-7
Manufacture:
Diodes Incorporated
Datasheet:
DDZ27DS-7
Description:
DIODE ZENER 27V 200MW SOD323
Product Attribute
Categories
Discrete Semiconductor Products
Manufacturer
Diodes Incorporated
Packaging
Reel - TR
Status
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
27V
Tolerance
±2.5%
Maximum Power Dissipation
200mW
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr
50nA @ 21V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900mV @ 10mA
Temperature Range - Operating
-65°C to 150°C