BZX84C5V1-7-F
Diodes - Zener - Single
Manufacturer No:
BZX84C5V1-7-F
Manufacture:
Diodes Incorporated
Datasheet:
BZX84C5V1-7-F
Description:
Zener Diode Single 5.1V 5.88% 60Ohm 350mW 3-Pin SOT-23 T/R / DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23-3
Product Attribute
Categories
Discrete Semiconductor Products
Manufacturer
Diodes Incorporated
Packaging
Reel - TR
Status
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
5.1V
Tolerance
±6%
Maximum Power Dissipation
300mW
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr
2μA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900mV @ 10mA
Temperature Range - Operating
-65°C to 150°C