BZT52C12T-7
Diodes - Zener - Single
Manufacturer No:
BZT52C12T-7
Manufacture:
Diodes Incorporated
Datasheet:
BZT52C12T-7
Description:
DIODE ZENER 12V 300MW SOD523
Product Attribute
Categories
Discrete Semiconductor Products
Manufacturer
Diodes Incorporated
Packaging
Reel - TR
Status
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
12V
Tolerance
±5%
Maximum Power Dissipation
300mW
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr
100nA @ 8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900mV @ 10mA
Temperature Range - Operating
-65°C to 150°C
Mounting
SMD (SMT)
Case / Package
SOD-523
Popularity
Medium
Fake Threat In the Open Market
87 pct.
Supply and Demand Status
Balance
Company Profile
BZT52C12T-7 Relevant information
BZT52-B10S_R1_00001
BZT52-B10S_R1_00001
SURFACE MOUNT SILICON ZENER DIOD / Zener Diode 10 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
BZT52-B11
BZT52-B11
SURFACE MOUNT SILICON ZENER DIODES
BZT52-B11S_R1_00001
BZT52-B11S_R1_00001
SURFACE MOUNT SILICON ZENER DIOD / Zener Diode 11 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323