1SMB5928B-13
Diodes - Zener - Single
Manufacturer No:
1SMB5928B-13
Manufacture:
Diodes Incorporated
Datasheet:
1SMB5928B-13
Description:
DIODE ZENER 13V 3W SMB
Product Attribute
Categories
Discrete Semiconductor Products
Manufacturer
Diodes Incorporated
Packaging
Reel package
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
13V
Tolerance
±5%
Power - Max
3W
Impedance (Maximum) (Zzt)
7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr
1μA @ 9.9V
Voltage - Forward (Vf) (Maximum) @ If
1.5V @ 200mA
Operating Temperature Range
-65°C ~ 150°C